#

NATKA PIETRUSZKI

Natka pietruszki

 

Pietruszka  (Petroselinum crispum) – gatunek rośliny dwuletniej z rodziny selerowatych.


Właściwości natki pietruszki
Właściwości pietruszki są znane już od ponad 2000 lat. Liście wykorzystywane są w medycynie ludowej od stuleci. Natka pietruszki ma właściwości antyseptyczne, wpływa pozytywnie na proces trawienia i zapobiega infekcjom układu moczowego, łagodzi bóle miesiączkowe i odświeża oddech. Liście pietruszki warto stosować w astmie, problemach z nerkami i przy wysokim ciśnieniu. Rozdrobniona natka pietruszki położona na ranę działa kojąco.


Uprawa pietruszki naciowej
Pietruszkę naciową można wysiewać do gruntu w końcu marca lub w kwietniu w rozstawie 20-25cm. Jeżeli natomiast chcemy uprawiać pietruszkę naciową na przezimowanie, siew wykonujemy w lipcu.
Pietruszkę naciową można także pędzić. Natka pietruszki ma wiele zastosowań w kuchni. Można ją dodawać niemalże do wszystkich potraw począwszy od sałatek, past kanapkowych, zup czy koktajli. Jest również smacznym dodatkiem do potraw rybnych i mięsnych. Najlepiej sprawdza się świeża natka, ponieważ w takiej formie zawiera wszystkie substancje odżywcze.


Cenne składniki zawarte w natce pietruszki
Zawarta w natce pietruszki witamina A dobrze działa na wzrok, szczególnie o zmierzchu. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C zaspokaja jedna łyżka stołowa pietruszki. Dlatego warto dodawać ją do dań, szczególnie w okresach osłabienia organizmu (przesilenie wiosenne). Ponadto pietruszka odświeża oddech i maskuje nieprzyjemny zapach, np. czosnku. Pietruszka bogata jest również w sole mineralne i żelazo.