Rzodkiewka (Raphanus sativus var. sativus), należy do rodziny kapustowatych, krzyżowych.
Właściwości rzodkiewki
Rzodkiewka jest skarbnicą witamin i składników mineralnych, które nadają jej walory smakowe, a także stanowią źródło wartości odżywczych.
Błonnik, zawarty w rzodkiewce utrudnia przyswajanie tłuszczów i cholesterolu z posiłków, zmniejszając w ten sposób jego poziom we krwi. Dzięki zawartości potasu może pomagać w obniżeniu ciśnienia. Dlatego 3-4 rzodkiewki powinny chrupać codziennie osoby zagrożone chorobami układu krążenia: nadciśnieniowcy oraz osoby ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu.
Rzodkiewka zapewnia solidną dawkę witamin (zwłaszcza C, B1, B2 i beta-karotenu) a także składników mineralnych, które wzmacniają organizm i podnoszą odporność. To także idealny posiłek przed egzaminem (poprawia koncentrację).
Z powodzeniem stosuje się ją w diecie oczyszczającej. Drobno starte bulwy usprawniają funkcjonowanie wątroby odtruwającej organizm, a także pobudzają wydzielanie żółci.
Dzięki temu pomagają usuwać toksyny z przewodu pokarmowego i całego organizmu. Ich wyrazisty smak poprawia apetyt, a witaminy i składniki mineralne są cennym uzupełnieniem diety dzieci, które nie lubią warzyw.
Ostry w smaku, biały miąższ rzodkiewki to doskonały dodatek do wędlin i mięs. Wspomaga trawienie tłustych dań, przyspiesza perystaltykę jelit, zapobiegając niestrawności i zaparciom. Uważa się, że małe bulwy mogą też łagodzić objawy zgagi.
Rzodkiewka to ważny składnik surówek piękności. Zawiera dużo siarki, która zmniejsza wypadanie włosów i pobudza ich wzrost. Zapobiega też nadprodukcji sebum, czyli przetłuszczaniu się włosów.Sałatki z rzodkiewką to idealne dania dla wegetarian i kobiet w ciąży. Zawierają kwas foliowy i wyróżniają się unikalną kompozycją żelaza, miedzi i manganu. Substancje te korzystnie wpływają na procesy krwiotwórcze, zapobiegając anemii.
Uprawa rzodkiewki
Rzodkiewkę uprawia się z siewu. W ogródkach przydomowych może być uprawiana już od marca, aż do połowy września. Lubi ziemię lekko wilgotną. Duża ilość wody powoduje, że zgrubienia są szkliste, a smak gorszy. Krótki okres wegetacji powoduje, że nie trzeba jej nawozić (w uprawie amatorskiej). Do uprawy rzodkiewki wybieramy stanowiska nasłonecznione, a glebę żyzną, próchniczną, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6,5-7).